پلاک دیجیتال خودرو و نکاتی درباره آن

پلاک دیجیتال خودرو
اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۳

خودرو به جای پلاک فلزی روی بدنه نصب می‌شود و امکان نمایش جزئیات مختلف از جمله شماره ماشین، هشدارهای محلی، اطلاعات هواشناسی، پیام‌های شخصی و… را فراهم می‌آورد. این پلاک توسط شرکت Reviver Auto ساخته شده و به دلیل مزایای فراوان، مورد استقبال مالکان خودروها و کشورهای مختلف قرار گرفته است.

پلاک دیجیتال خودرو چیست؟

استارت آپ Reviver از سال ۲۰۰۹ طراحی پلاک دیجیتال خودرو را آغاز کرد. پلاک دیجیتالی که به آن پلاک الکترونیکی خودرو نیز گفته می‌شود، یک وسیله شناسایی است که به جای پلاستیک یا فلز، از یک نمایشگر دیجیتالی سخت و محکم برای نمایش اطلاعات استفاده می‌کند.

مهم‌ترین مزیت این پلاک در به‌روزرسانی فوری و راحت با اطلاعات ثبتی جدید خلاصه می‌شود که کار را برای رانندگان و مجریان قانون ساده‌تر می‌کند. پلاک دیجیتالی خودرو دستگاهی است که به راحتی قابل تنظیم و ردیابی است و روند ثبت اطلاعات را سهولت می‌بخشد.

طراحی پلاک دیجیتالی ماشین

پلاک دیجیتال خودرو دارای ابعاد استاندارد ۳۰ در ۴۱ سانتیمتر است. تعداد کاراکترهای قابل نمایش روی این پلاک به شرایط بستگی دارد و حداکثر به ۸ کاراکتر می‌رسد. این پلاک به جای پلاک فلزی ماشین می‌نشیند که معمولا بالا یا روی سپر تعبیه شده است.

نمایشگر پلاک الکترونیکی خودرو

سخت‌افزار نمایشگر پلاک دیجیتالی ماشین، شامل یک صفحه روشنایی می‌شود که قادر به نمایش محتوای دیجیتال مثل شماره پلاک ماشین، وضعیت صدور، تاریخ انقضا و اطلاعات مهم دیگر است.

در ساخت نمایشگر پلاک دیجیتالی از E-ink یا جوهر الکترونیکی استفاده می‌شود. نمایشگر e-paper یا به اختصار EPD به جای تولید نور (مثل پنل‌های LED یا OLED)، نور را بازتاب می‌کند و امکان خوانش اطلاعات در تابش مستقیم آفتاب را راحت‌تر می‌سازد.

نمایشگرهای EPD معمولا تک‌رنگ، بسیار سبک و نازک هستند و همین خصوصیات، آن‌ها را برای نصب در جلو و عقب ماشین و نمایش اطلاعات مناسب می‌سازد، بدون اینکه حواس‌پرتی خاصی برای رانندگان دیگر به وجود آید.

اجزای داخلی پلاک دیجیتالی خودرو

اجزای داخلی پلاک دیجیتال خودرو عبارت‌اند از سیستم کامپیوتر مرکزی، تراشه حافظه، کلید شناسایی، سنسور تشخیص دستکاری و  مختل‌کننده احتراق.

نحوه کار پلاک دیجیتال خودرو

پلاک دیجیتال ماشین با ارسال سیگنال رادیویی و بی‌سیم، امکان نظارت و ردیابی خودروی شما را به صورت دیجیتالی فراهم می‌آورد. این دستگاه به کامپیوتر خودرو متصل و برای اهداف نظارتی با منابع خارجی در ارتباط است.

فناوری نمایشگر دیجیتالی خارجی با اجرای داخلی همچون پردازنده، سنسورهای تشخیص‌دهنده نور و سرعت و همین‌طور مختل‌کننده احتراق ترکیب شده است. پردازنده اطلاعات خودرو را ذخیره می‌کند. مختل‌کننده احتراق نیز وظیفه دارد در صورت تشخیص دستکاری پلاک، احتراق و در واقع موتور ماشین را از کار بیندازد. هر بخش سخت‌افزار به شیوه‌ای تغییرنیافتنی و غیر قابل دستکاری طراحی شده است.

اجزای داخلی و خارجی با یک سیستم کامپیوتر مرکزی در ارتباط هستند که در صورت تشخیص دستکاری، هشدارها و دستورهای لازم را به صادر می‌کند.

انواع پلاک دیجیتال خودرو و ویژگی های آنها

پلاک دیجیتالی ماشین می‌تواند با استفاده از باتری کار کند یا به‌طور مستقیم به سیستم برق خودرو متصل شود.

پلاک دیجیتال خودرو مجهز به باتری

این نوع پلاک از یک باتری کوچک برای تامین انرژی لازم برای نمایشگر دیجیتالی استفاده می‌کند. پلاک مجهز به باتری معمولا ارزان است، ولی به تعویض منظم باتری نیاز دارد. ویژگی‌های اصلی پلاک الکترونیکی باتری‌خور شامل موارد زیر می‌شود.

 • نمایشگر HD تک‌رنگ
 • باتری قابل تعویض
 • سیستم تکامل طولانی‌مدت (LTE) برای اینترنت اشیا
 • ارتباطات ابری امن
 • کارکرد در دمای بین منفی ۴۰ و مثبت ۸۵ درجه سانتیگراد
 • سازگار با استاندارد کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC)
 • لنزهای تقویت‌شده
 • سازگار با قوانین پلاک از لحاظ فرم، اندازه، قابل رویت بودن

پلاک دیجیتال خودرو سیمی

پلاک الکترونیکی سیمی به‌طور دائم به سیستم برق ماشین متصل است. این نوع پلاک قیمت بیشتری نسبت به پلاک باتری‌خور دارد و نیازی به تعویض باتری ندارد. پلاک دیجیتالی سیمی همچنین دارای قابلیت‌های تله‌ماتیک یکپارچه و نمایشگر با نور پس‌زمینه است. مهم‌ترین ویژگی‌های پلاک دیجیتالی ماشین سیمی عبارت‌اند از:

 • نمایشگر HD تک‌رنگ با نور پس‌زمینه
 • اتصال به برق ۱۲ ولت خودرو
 • سیستم GPS داخلی
 • سیستم تکامل طولانی‌مدت (LTE) برای اینترنت اشیا
 • ارتباطات ابری امن
 • کارکرد در دمای بین منفی ۴۰ و مثبت ۸۵ درجه سانتیگراد
 • سازگار با استاندارد کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC)
 • لنزهای تقویت‌شده
 • سازگار با قوانین پلاک از لحاظ فرم، اندازه، قابل رویت بودن

مزایای پلاک الکترونیکی

استفاده از پلاک‌های دیجیتالی خودرو با مزایای متعددی همراه است. این پلاک‌ها به‌صورت لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌شوند و اطلاعاتی همچون وضعیت پلاک را به‌طور آنی در دسترس افسر پلیس قرار می‌دهند. مزایای پلاک الکترونیکی ماشین را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

انتقال اطلاعات

پلاک دیجیتال خودرو می‌تواند در یک نگاه اطلاعات بیشتری را به نمایش بگذارد. شماره شناسایی خودرو (VIN)، اطلاعات بیمه ماشین و… از جمله موارد قابل رویت در پلاک هستند. این دسترسی نامحدود به اطلاعات، قابلیت ارزشمندی برای رانندگان و مجریان قانون به حساب می‌آید. به علاوه، از پلاک دیجیتال خودرو می‌توان برای نمایش هشدارها و سایر اخطارهای اضطراری استفاده کرد. پلاک دیجیتال ماشین به سبب ارائه بی‌درنگ اطلاعات، ایمنی جاده‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

بهبود فرایند انتقال خودرو

با وجود پلاک دیجیتالی دیگر نیازی به تعویض فیزیکی پلاک نیست. این پلاک به راحتی قابل تنظیم است و به همین خاطر پس از انتقال سند، اطلاعات جدید روی پلاک به نمایش درمی‌آیند.

افزایش ایمنی

فناوری تشخیص پلاک خودرو به سبب افزایش ایمنی خودروهای شخصی و عمومی، روزبه‌روز رواج و کاربرد بیشتری پیدا می‌کند. بر خلاف پلاک‌های فلزی که به راحتی آسیب می‌بینند یا به سرقت می‌روند، پلاک‌های دیجیتالی با قاب محکم و چراغ‌های LED داخلی از ایمنی و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند. به علاوه اگر خودرویی در تصادف یا جرم دخیل شود، پلاک الکترونیکی با ارسال سیگنال به افسر پلیس خبر می‌دهد. بدین ترتیب یک خودرو دردسرساز به راحتی تشخیص داده می‌شود و این موضوع رانندگان را به رعایت قانون ترغیب می‌کند. رعایت قوانین رانندگی توسط افراد نیز ایمنی جاده‌ها را بهبود می‌بخشد.

خدمات پرداختی

در حال حاضر پرداخت‌های مختلف مثل عوارض آزادراه، هزینه پارکینگ، ورود به محدوده طرح ترافیک و… به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. پلاک‌های الکترونیکی می‌توانند ابزار مناسبی برای پرداخت خودکار چنین عوارضی باشند.

معایب پلاک دیجیتال خودرو

در کنار مزایای متعدد، استفاده از پلاک خودرو الکترونیکی با چالش‌های متعددی همراه است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • نیاز به تعویض دوره‌ای باتری در صورت نصب پلاک باتری‌خور
 • کاهش خوانایی اطلاعات در صورت کثیف‌شدن نمایشگر
 • آسیب‌پذیری پلاک دیجیتال خودرو در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید
 • آسیب‌پذیری پلاک خودرو در صورت بروز تصادف و حتی ایجاد خط و خش

امکان نصب پلاک دیجیتال خودرو در ایران

پلاک دیجیتال خودرو یک فناوری جدید محسوب می‌شود و هنوز جامعیت پیدا نکرده است. هم‌اکنون کشورهای محدودی جواز استفاده از این نوع پلاک‌ها را صادر کرده‌اند و برخی دیگر نیز در حال آزمایش این نوع پلاک‌ها هستند. در بین سیاست‌های مختلف راهنمایی و رانندگی کشورمان هنوز جایی برای کاربرد پلاک الکترونیکی پیدا نشده است. با این حال، به سبب فراگیری روزافزون این فناوری، در آینده نزدیک شاهد نصب پلاک‌های دیجیتالی به جای پلاک‌های فلزی به خودروها خواهیم بود.

بازدید : ۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *